Bostancı Masaj Salonu

Bostancı Masaj Salonu İsveç masajı Batı dünyasında en bilindik olan masaj çeşididir. Masajın en ana amacı vücuttaki kasları rahatlatmak ve gevşetmektir. Aynı vakit da ilk kez masaj yaptırmak isteyenler için İsveç masajı önerilir. İsveç masajı dünyanın hemen hemen her yerinde klasik masaj olarak bilinir. Fakat İsveç’e ilişik bir masaj çeşidi değildir. Bu masaj tekniği 19’uncu yüzyıl başlangıcında İsveçli fizyolog Per Henrik Ling tarafından geliştirilmiştir. Sadece tekniği şu an ki haline getiren kişi Mezger olmuştur.

İsveç masajında beş ayrı yöntem kullanılır. Bunlar sıvazlama, yoğurma, friksiyon, titreşim ve darbelemedir. Fakat masajı desteklemek için doğrama, yumruklama ve kupalama hareketleri de kullanılır. Sıvazlama, bölgesel olarak tek elle ve parmak içleriyle yapılır. Yoğurma, kası direkt ele alır ve çift elle kas sıkıştılıp baskı uygulanır. Friksiyon, başparmak, elin uçları ve elin tümüyle uygulanır. Dokular üzerinde etkisi basınca göre değişiklik gösterir, terapist dokulara nazaran baskı uygular. Vibrasyon, genellikle bütün avuçla uygulanır. Kas spazmı çözücü tesiri vardır, titreşim yayarak yapılır. Darbeleme ise kasları uyarmak için yapılır. Eller ritmik şekilde o bölgeye doğru yavaşça çarptırılır ve kasların kendini bırakarak rahatlamasına yardımcı olur. Bu tekniklerin temel hedefi kasların ve dokuların rahatlamasıdır. Masaj sırasında aynı noktaya baskı uygulayarak kanın kalbe geri dönmesi sağlanır.

Böylece kan dolaşımı hızlanır. Terapist, parmakları, kolları ve dirsekleri ile işlemi yapar. En fazla bir saat devam eden masajda çeşitli masaj yağları kullanılır. İsveç masajı vücuttaki gerilimi azaltır, esnekliği arttırır. Bel ağrısına iyi gelir ve uyku kalitesini arttırır. Kan dolaşımımızın hızlanmasıyla beyaz kan hücrelerimiz de artış görülür ve bağışıklık sistemimiz güçlenir. Toksinlerin atılması sebebiyle cilt güzelleşir ve rengi açılır. Sinir sistemini sakinleştirir ve stresi büyük ölçüde azaltır. Masaj omurga nötr durumda düz duracak şekilde yapılır. Genelde uygulamaya sırt bölgesinden başlanır. Daha sonrasında arka bacak kollar, ön bacak ve karın bölgesi olarak devam eder. Kişi yumuşak masaj masasına yatar ve üzeri çarşaf ile örtülür.

Masajdan önce terapiste mutlaka informasyon verilmelidir. Bu bilgiler vücudun herhangi bir yerinde ağrı olup olmadığı, son birkaç hafta içerisinde iç kanama olup olmadığı, gebelik ve tinsel yaralanmalardır. Kemik erimesi yaşıyorsanız İsveç masajı yaptırmanız önerilmez. Masajdan sonrasında kafein ve nikotinden kaçınmanız önerilir ve bu şekilde masaj tesirini arttırmanız hedeflenir. Sonraki 24 saat için koşu ve egzersiz yapmanız önerilmez. Kaslarınızın normale dönmesi için dinlenmeniz tavsiye edilir.

About the Author

You may also like these

No Related Post

Hemen Ara