Lomi Lomi Masaj

Lomi Lomi Masaj ‘Lomi Lomi’ Hawaii dilinde masaj anlamına gelmektedir. Birden fazla masajcı tarafınca uygulanan yumuşak Hawaii masajıdır. Lomi lomi masajı yumuşak dokunuşlar olarak da adlandırılır. Lomi lomi masajı, akupresür ve benzeri masajlardan farklı olarak rahatlamak için uygulanan bir tekniktir. Sırt ve karın bölgesine el ve kol gezdirmedir. Lomi lomi masajı, uzun yıldır pasifikte uygulanmaktadır. Polole Lomi, lomi lomi masajını bir annenin dokunuşuna benzetmiştir. Oluea Lomi ise, ruh, beden ve beynin uyum içinde çalışmasını sağladığını söylemiştir. Oluli Lomi ise, bu masajın hayat enerjisini harekete geçirdiğini söylemiştir. Yumuşak bir halde kaslara derinlemesine çalışılan bir tekniktir. Akıcı olarak uygulanan dokunuşlar, bedenin bütününü terbiye ederek klianterin rahatlamasını sağlar. Lomi lomi masajı ABD ve Avrupa’da hızla yayılmış olan bir masaj tekniğidir.

Lomi Lomi Masaj Ruh ve bedeni aynı anda, aynı derecede dinlendiren bu terapi, geleneksel olarak Hawaii adlarındaki Şamanist ‘’Kahuna’’ şifacıları tarafından ‘’mabet masajı’’ olarak özellikle büyük mertebe kişilere ve krallara yapılırdı. Bu masaj tekniği, sıcak aromatik yağlar ile uzun uzun rahatlatıcı masaj hareketleri, çok yavaşça ve saygılı meydana getirilen mobilizasyon teknikleri ile uygulanmaktadır. Eski Hawaii ‘’Huna’’ felsefesine gore, her insanın içinde olan sorunlarını çözebilen pozitif yönde bir güç vardır. Lomi lomi masajı da bu pozitif yönde enerjileri uyandırmaya yardımcı olmaktadır. Lomi lomi masajının tarihçesi çok eski yıllara dayanmaktadır. Ayrıca Huna olarak malum felsefenin de bir parçası olarak bilinir. Huna’nın temeli sevgi ve harmoniyi aramaktır. Uzun, devamlı, akıcı ve yumuşak teknik dokunuşlarla, hücrelere işlenmiş olan eski inanışları ve kişiyi sınırlayan davranışları ortadan kaldırarak bedenin rahatlamasını fakatçlar.

İnsanlar, çoğunlukla anıların, inançların beynimizde bulunmuş olduğunu düşünürler. Ancak aslen tüm hücrelerde depolanmaktadır. Hawaiililer bir düşünce yada inanışın da, kas gerginliği kadar enerji akışını engellediği düşüncesiyle, enerji akışını dehemmiyet dehemmiyet incelerler. Lomi lomi masajı, enerji akışını yine yönlendirirken engelleri de ortadan kaldırır. Hawaii’den tüm dünyaya yayılan Lomi Lomi masajı eski çağlarda devlet adamlarının savaş kararları almadan öncesinde yapmış oldurdıkları bir masajdır. Kahuna şifacıları tarafınca yapılan Lomi Lomi masajının en temel, en önemli özelliği masaj esnasında gevşeme ile karar alma mekanizmalarını harekete geçiriyor olmasıdır. Masajın etkileri diğer masajlar şeklinde uygulandıktan hemen ondan sonra değil, iki üç gün içinde takip edilip hissediliyor. Bu sebeple dinlence köylerinde Lomi Lomi masajı yaptıranlar, tatil sonrası iş stresini yenmek ve etkili, doğru kararlar alabilmek için tatillerinin son günlerinde lomi lomi masajını yaptırmayı tercih ederler. Bu masaj türünü, hanımlara ziyade çoğunlukla erkekler tercih ediyor.

About the Author

You may also like these

No Related Post

Hemen Ara