Refleksoloji Masajı

Ayak refleksolojisi masajı plantar fasiit, ayak bileği yaralanmaları veya gün içinde spor ya da ayakta iş yapmak durumunda olan kişiler için rahatlatıcı ve terapötik bir yöntemdir. Refleksoloji masajında terapisti, ayak, bilek ve bacağınıza masaj uygular. Bu yalnız ayak parmağı ağrısı, ayak bileği ağrısı, plantar fasiit ve yaygın artrit formlarının hafifletilmesine yardımcı olmaz, aynı zamanda tüm vücuttaki stres ve kaygıları azaltabilir. Buna ek olarak, çeşitli esnetme hareketleri de faydalı olabilir.

Refleksoloji masajı uygulanmasında öncelikle ayaklara basınç uygulanarak hastanın verdiği tepkiler ölçülür. Bu sayede hastanın ayaklarındaki sorunlu bölgeler tespit edilir ve nasıl bir masaj uygulanması gerektiği belirlenir. Ayaklarda vücudun her bölgesine sinyal gönderen noktalar bulunmaktadır. Ayaklara uygulanan masaj ile vücudun çeşitli bölgelerine sinyaller göndererek hem ayakların aynı zamanda tüm vücudun rahatlaması sağlanır. Refleksoloji masajı ortalama 30 dakika devam eder.

Refleksoloji Masajı noktaları ve alanları nelerdir?
Refleksoloji teorisinde ayakların, ellerin ve kulakların üzerindeki noktalar ve alanlar spesifik organlara, kemiklere ve vücut sistemlerine karşılık gelir. Uygulayıcılar, tüm vücuttaki organları ve sistemleri etkilemek için ayaklara ve ellere (alt, yan ve üst) ve kulağa (her ikisinin de parmağın ulaşabileceği ve dışarıya çıkabileceği şekilde) masaj uygular.
Vücut sistemlerinin birbirine nasıl karşılık geldiğini göstermek için refleksologlar refleksoloji “haritalar” kullanır. Bu haritaya gore her ayak vücudun dikey bir yarısını temsil eder:
Sol ayak; vücudun sol tarafına ve orada bulunan tüm organlara, kalbe vs. Tesir eder.
Sağ ayak; vücudun sağ tarafına ve orada bulunan tüm organlara karşılık gelir. Örneğin, karaciğer vücudun sağ tarafındadır ve bu yüzden karşılık gelen sinyal alanı sağ ayaktadır.
Refleksoloji uzmanı genel veya bölgesel etkide yaratmak için ayaklar, eller veya kulaklardaki belirli noktalara odaklanabilir. Örneğin, zaman sınırlı olduğu ve ferdin gerçekten rahatlaması gerektiği durumlarda, refleksoloji uzmanı kulakları üzerinde çalışmayı seçebilir.
Spesifik tekniğe bakılmaksızın, refleksoloji teorisi uygulayıcının sinir sistemindeki tıkanıklığı yada stresi azaltmak ve vücudun enerjisini dengelemek için refleksoloji masajından faydalanılır.
Refleksoloji masajında vücuttaki her organın ayaktaki bir sinir dokusuna denk gelir. Hastanın genel sağlığını düzeltmek için ayaktaki bu noktalara masaj uygulanarak iç organlar da dahil olmak üzere tedavi olması sağlanır.

Refleksoloji Masajı süresi ortalama olarak 30 ila 45 dakika içinde değişim gösterir. Ayrıca Refleksoloji masajı kişiye özel olarak yapıldığı için her insana farklı şekilde uygulanır. Masaj planırken hastanın yaşı, hastalığın türü, hastanın fizyolojik ve psikolojik sağlığı dikkate alınarak uygulanacak noktalara karar verilir.

Refleksoloji masajı nasıl yapılır?
İyi bir refleksoloji ayak masajı; baş ağrısı, uykusuzluk, kronik bitkinlik, baş dönmesi benzer biçimde bir çok semptomun hafifletilmesine yardımcı olmanın yanı sıra karaciğer hastalığı, böbrek hastalığı, kalp rahatsızlığı benzer biçimde birçok iç hastalığın altında yatan nedeni tedavi etmeye de destek verir. Yüksek gerilim da refleksoloji masajı ile tedavi edilen sorunların başında gelir.

Uygun refleksoloji teknikleri kullanıldığında, haiz olabileceğiniz en keyifli deneyimlerden birisini yaşarsınız. Uygun bir ayak masajı, ben güçlü stres tedavileri arasındadır. Tüm vücudu rahatlamanın en iyi yollarındandır.

Uygun bir ayak masaj tekniğinde bazı temel unsurlar bulunur:
Eller ve ayaklar temiz olmalıdır.
Ayakların gıdıklanmasını önlemek için masaj sıkıca bastırılarak uygulanmalıdır.
Ağrıya neden olmamak için doğru noktalara masaj uygulanmalıdır.
Ayak masajına ayak bileklerinden başlanmalıdır.
Ayak bileği boyunca uzanan tüm bağları ve sinirleri gevşetilmelidir.
Ardından ayak tabanına geçilmelidir.

About the Author

You may also like these

No Related Post

Hemen Ara