Shiatsu Masajı

Shiatsu Masajı Japon sanatı Shiatsu, binlerce senedir iyileştirici ve sağlığı koruyucu bir sistem olarak bilinmektedir.

Shi parmak, Atsu basınç anlamına gelmektedir. Shiatsu daha önceki dönemlerde uygulanmasına rağmen 1900’larda sistematize edilmiş ve yaygın bir halde tedavi yöntemi olarak kullanılmaya başlanmıştır.

Shiatsu tekniği vücuttaki dengesizliği, sıhhat problemlerini düzeltmek ve sağlığı koruyup geliştirmek amacıyla uygulanan bir tedavi yöntemidir.

Shiatsu Masajı insanoğlunun kendini bedensel, zihinsel ve ruhsal açıdan daha sağlıklı ve zinde hissetmesini sağlamaktadır.

Qi kavramı yaşam enerjisi olarak bilinmektedir. Qi, vücudun içinde sürekli vardır ve aktiftir. Bununla birlikte Qi akışının dengeli olması tüm yaşamsal faaliyetler üzerinde pozitif yönde etkisinde bırakır oluşturmaktadır. Shiatsu’nunda temeli bu yaşam enerjisini kullanmaktır.

Shiatsu masajı iyi mi yapılır?
Vücut üzerindeki belirli bölgelere elin içi veya parmaklarla basınç uygulama tekniğini kapsar. Shiatsu’daki bu dokunma bölgelerine Tsubo denilmektedir. öteki masaj tekniklerinde olduğu şeklinde dokunmayı temel alır. Uygulamaları genel olarak; dokunma, basınç uygulama, darbeleme, sallama, esnetme ve eklem çalıştırma tekniklerini ihtiva eder. Uygulanan basınçlar ritmik olmalıdır. Ayrıca aşırı basınç uygulamaktan kaçınılmalıdır ve yapılan alanın anatomisi çok iyi bilinmelidir. Uygulama süresi de dokunulan bölgede vibrasyonel değişimler yaratacak uzunlukta olmalıdır.

About the Author

You may also like these

No Related Post

Hemen Ara