Sıcak Taş Masajı

Sıcak taş masajı yani ”hot stone therapy” sıcak, volkanik ve farklı tür taşlarla uygulanan bir masaj tekniğidir. Masaj süresince terapist sıcak taşları vücudunuzun çeşitleri yerlerine yerleştirir. Taşların kendilerine ilişkin bir sıcaklığı olduğu için kaslar ısınmaya ve vücut rahatlamaya adım atar. Böylelikle terapist ısınan bölgeye etkili bir şekilde müdahale edebilir. Gelin sıcak taş terapisi (hot stone therapy) nedir, faydaları nedir ve nasıl uygulanır; tüm merak edilenlere birlikte bakalım.
Sıcak taş masajı farklı tekniklerin uygulandığı bir masaj türüdür. Terapist vücudun belirli kısımlarına sıcak taşlar yerleştirdiği gibi bir taraftan da farklı masaj teknikleri uygular. Bu masajda aromatik yağlar da kullanılır. Masaj esnasında kullanılan taşlar düzdür ve bazalt denilen volkanik kayaç türüne haizdir. Volkanik taşların seçilmesinin en büyük sebebi bu taşların ısıyı korumasıdır. Sıcak taş terapisinin ilk kere 1991 senesinde Terapist Mary Hanigan tarafından kullanılmaya başlandığı düşünülse de asıl geçmişinin 2.000 yıl önceye, Çin’e dayandığı bilinmektedir. Daha sonraki süreçte Hindistan, Afrika, Mısır ve ABD gibi biroldukça kültürde kullanılmıştır. Taş terapisinin periyodik olarak uygulanması, kronik sıkıntıların hafiflemesi üzerinde etkili olmaktadır.
Sıcak taş masajı için taşlar uygun sıcaklığa gelebilmeleri için önceden hazırlanmaktadır. Bu doğrultuda taşlar uygulamadan önce suya yerleştirilmektedir. Daha ondan sonra ise ayak, el, yüz, karın ve sırt şeklinde biroldukça noktaya uygulama yapılmaktadır. Taşlardan emilen ısı ile kan dolaşımının hızlanması, kasların, dokuların ve hücrelerin oksijenle beslenmesi (termoterapi) sağlanır. Bununla beraber taşların su içinde ısıtılması da iyileştirici (hidroterapi) etkiye haizdir. Bazı terapistler sıcak su masajı esnasında anatomik bilgiyle az önceki saydığımız bölgeleri kullansa da bazı terapistler vücudun enerji dengesini sağlamak için farklı noktalar kullanabilir. Bu masaj türünde uzun vuruşlar, yuvarlama ve yoğurma şeklinde klasik İsveç masajı teknikleri kullanılır. Taşların kasları rahatlatması ve kan dolaşımını arttırmasıyla, terapist aşırı baskı oluşturmadan rahat bir şekilde müdahale edebilmektedir.
Sıcak taş masajının faydaları nelerdir?
Sıcak taş masajının birden fazla faydası bulunmaktadır. Bu faydaları şu şekilde sıralamamız mümkündür: Ağrı: Araştırmalar sıcak taş masajının fibromiyalji ve romatoid artrit gibi otoimmün bozukluk hastalıklarında semptomların rahatlamasını sağlayabileceğini göstermektedir. Bu yüzden herhangi bir hastalığa haiz olunsun veya olunmasın ağrı kesici özelliğe haizdir. Stres: Masajın her türünde olduğu şeklinde sıcak taş masajı da stres giderici bir etkiye haizdir. Kardiyovasküler sağlığı iyileştirdiği için stresi ve endişeyi azalttığı bilinmektedir. Eklem: Kaslar kasıldıkça kısalır. Kısalan kaslar eklem açıklığının kaybolması anlamını taşır. Fakat sıcak taş masajı ile oluşturulan kaslar eklem esnekliğini ve açıklığını arttırmaktadır. Kas: bundan önceki maddede dediğimiz şeklinde spor, duruş bozuklukları ve yanlış yaşam alışkanlıkları doğrultusunda kas gerginlikleri artar. Kısalan kas düzgüsel uzunluğuna dönmediği sürece kas spazmı ve gerginliği yaratabilir. Bu aşamada sıcak taş masajı ağrıları hafifletmek için mükemmeldir. Uyku: Stres, gerginlik, kas ve eklem ağrısı benzer biçimde problemler doğrultusunda birçok kişi yetersiz ve sağlıksız bir uyku uyumaktadır. Fakat sıcak taş terapisi ile kaliteli uykunun önündeki bir oldukça engel giderilmektedir. Bağışıklık: Kan dolaşımı extra artacağı için bağışıklık sistemi hücreleri aktive olmakta ve bağışıklık sistemi kuvvetlenmektedir. Bunlarla beraber sıcak taş masajı; toksin atılımını destekler, metabolizmayı hızlandırır, solunumu arttırır, vücuttaki negatif enerjinin atılmasına destek sunar, enerji dengelenmesi için birebirdir.

About the Author

You may also like these

No Related Post

Hemen Ara