Tuzla Spa Salonu

Tuzla Spa Salonu Uzmanlar; vücuda kısmen (lokal) yada tamamen uygulanan klasik masaj ile dolaşım hızını arttırarak dokuları-hücreleri canlandırır, dolaşımı düzenler, kas gerilimini azaltarak konsantrasyonu güçlendirir. Önemli olan masaj yaptıran bireyin günün yorgunluklarından ve stresinden kurtulmasına yardımcı olmak; rahat ve keyifli bir ortamda kendini zinde ve dinlenmiş hissetmesini sağlayabilmektir.

çoğu zaman vücudun güne zinde başlamasına yahut yaşamın gündelik yorgunluk ve sıkıntılarından kurtulmak amacı ile yapılan genel dinlenme ve gevşeme yöntemi olarak kullanılan masaj türüdür. Önemli olan masaj yaptıran kişinin rahat ve keyifli bir ortamda kendini zinde ve dinlenmiş hissetmesinin sağlanabilmesidir. çoğu zaman masaj yağı ile yapılır sadece isteğe bağlı olarak bazı durumlarda kayganlaştırıcı araç-gereç kullanmadan da klasik masaj icra etmek mümkündür.

Süresi yaklaşık 60 dakikadır.

Klasik Masaj (İsveç Masajı) iyi mi Yapılır?

Öfleraj, petrisaj, friksiyon, tapotement ve vibrasyon manipülasyonlarını içeren batı tekniği ile yapılan bir masajdır.

SIVAZLAMA (ÖFLERAJ) : Klasik masaj öflerajla adım atar ve öflerajla sona erer. Bölgesel olarak sıvazlama, tek elle, çift elle, avuç içiyle parmaklarla ya da el sırtıyla yapılabilir. Uyugn bulunursa kolda yada baldırda tek elle meydana getirilen sıvazlama sırt masajında iki elle uygulanabilir. Ayak altında ve parmaklarda ise öfleraj için el ayası ve parmaklar kullanılabilir. Öfleraj kalp yönüne doğru derin tazyikla uygulanır ki buna derin öfleraj denir. Başlangıç noktasına dönüşte kısaca ters yönde ise basınç azaltılır. Buna da yüzeysel öfleraj denir.

YOĞURMA (PETRİSAJ) : Petrisaj kası direkt ele alan etkili bir masaj manipülasyonudur. Tek elle veya çift elle uygulanabilen yoğurma hareketleriyle kas, sıkıştırılır ve esnetilir. Kas, tıpkı bir hamurun yoğrulmasına benzer tarzda hareket ettirilir. Petrisaj hareketi ile sıvazlamanın tersine yüzeysel fasya ve onun altındaki dokular sıkıştırılarak esnetilir. Bu şekilde kısalmış dokuların gerilmesi ve yapışık dokuların açılaması hedeflenir. Petrisajın etkili olabilmesi için derin ve yüzeysel dokuların sıkıştırılmasından kaçınmak gerekir. Bunun için uygulama sahasının büyüklüğü azaldıkça basınçta azaltılır. Petrisaj hareketlerinin yavaş, yumuşak ve ritmik şekilde uygulanmsu kadar Tuzla Spa Salonu masörün dokuları tam olarak kavraması da önemlidir. Petrisajda kasa uygulanan basınç kesiklidir. Hareket kas liflerinin seyrine bakılırsa yapılmayabilir. Ancak kasın tamamı esnetilmeli ve yoğrulmalıdır. Kan dolaşımında hızlanma artık maddelerin uzaklaştırılmasını sağlar. Yoğurma hareketi kasların dinlendirilmesinde son aşama etkilidir. Deride hiperemi (kızarıklık) gözlenir. Derinin kan akımında hızlanma esnekliğinde artma ve yumuşfakat beklenir.

FRİKSİYON : Başparmak, elin uçları veya elin tümü ile yapılabilir. Belirli bölgeler üzerinde tazyikla yapılan dairesel hareketlerdir. Dokular üzerindeki etkisi basıncın şiddetine göre farklılık gösterir. Sertleşmiş deri dokularına uygulanan friksiyonda deri, deri altı doku üzerinde hareketlidir. Daha derinde kas dokusunu etkilemek amacıyla yapılacak friksiyonun basıncı ise daha çok olmalıdır. Derin friksiyon masajında derinin kayması istenmez. Basıncın tesirini çoğaltmak için eller üst üste konulur. Kas içindeki fibrostik nodülleri dağıtmak için yapılır. Ağrılı bir manipülasyondur. Kas içi kanamalara neden olabilir. Sırt masajında friksiyon daha çok, gergin doku sahalarının yoğun olduğu kürek kemiği çevreında kullanılır. Friksiyonda uygulanacak basınç sık olmalı fakat dokunun yapısını bozacak kadar ağır olmamalıdır. Dokunun hareket kabiliyetini çoğaltmak beklenir. Uygulama bölgesinde hiperemi doğar.

DARBELEME (TAPOTEMENT) : Kassal uyarı için meydana getirilen bir masaj manipülasyonudur. Örneğin, sporda aktivite öncesinde hazırlık masajında kaslar darbelemeyle ihtarlır. Uygulamada eller ritmik olarak o bölgeye çarptırılır. Tapotement Tuzla Spa Salonu spor haricinde hastalık tedavilerinde kullanılabilir. Örneğin akciğer sekresyonlarının boşaltılması amacıyla meydana getirilen postüral drenaj da göğüs kafesi üzerinde uygulanır. öteki bir şekilde ampütasyonlardan sonrasında güdük ucunun proteze uygun hale getirilmesi ve setleştirilmesi amacıyla yapılır. Darbelemede öteki masaj manipülasyonlarında olduğu şeklinde dolaşımı artırıcı etki beklenmez. Damarlarda önce bir daralma ve arkasından genişleme olur. Kas tonusunda hafif artma beklenir. Darbeleme sırasında dudaklarda gerilme ve kasılma gözlenir.

VİBRASYON (TİTREŞİM) : çoğu zaman tüm avuçla daha nadir olarak ta parmak uçlarıyla uygulanır. El kaydırmadan doku üzerinde sabit kalır yada belli bir yönde yavaşça yürütülebilir. Çok kısa frekanslarla yapılan titreşim dokuya aktarılır. En nitelikli titreşim elektrikli masaj aletleriyle elde edilir. Kas spazmı çözücü ve ağrı azaltıcı etkisi vardır. Kas gerginliğini giderebilen en önemli masaj hareketidir.

About the Author

You may also like these

No Related Post

Hemen Ara