Üsküdar Spa Salonu

Üsküdar Spa Salonu Soyunma bölümleri: Bu bölümler Türk hamamlarındaki en büyük bölümlerdir. Hamamın iç kısmına girmeden önce ve hamamdan çıktıktan sonra giyinip, soyunmak için kullanılmaktadır. Soyunma bölümlerinin orta kısmında çok geniş bir sofa vardır. Bu kısmın çevresinde ise birkaç bireyin yatarak dinlenebileceği odalar mevcuttur.
Yıkanma bölümleri: Hamam içerisinde sıcak suyun bulunmuş olduğu bölüme hamam, soğuk suyun bulunmuş olduğu bölüme ise soğukluk adı verilmektedir. Yıkanma bölümleri yıkanma ve temizlenmenin gerçekleştirildiği alanlardır. Tamamen mermer bir yapıya haizdir. Yıkanma bölümlerinin ortasında sehpa benzeri yüksek bir mermer alan bulunmaktadır. Bu alana ‘göbek taşı’ denilmektedir. Göbek taşı, üzerine yatılarak ter atılan alanlardır.
Isıtma bölümleri: Bu bölümler hamam ve yıkanma alanlarının ısıtılması amacıyla kullanılmaktadır. Bununla beraber külhan da denilmektedir. Isıtma bölümü hamamın alt kısmında yer alır. Bu alanda ateş yakılır ve yükselen alevler baca kısmından dışarı çıkar. Bu bacalara tüteklik adı verilmektedir. Ggrup taşı külhan kısmınden gelen ısı yardımıyla her zaman sıcak kalır. Göbek taşının altında kalan, duman ve alevlerin gittiği bölüme ise ‘cehennem’ adı verilmektedir. Çünkü bu alan fazlaca sıcaktır. Günümüzde hamamların ısıtma bölümleri modernleştirilmiştir. Bundan dolayı sayılan ısıtma bölümlerinin birçoğu çağıl hamamlarda bulunmamaktadır.
Üsküdar Spa Salonu Türk hamamı çeşitli eğlencelerin de gerçekleştirildiği yerlerdir. Bekarlığa veda partisi veya gelin hamamı gibi birçok organizasyon düzenlenebilmektedir. Bu özelliği Türk hamamını eşsiz meydana getiren özellikler içinde yer almaktadır.
Türk hamamında öteki hamamlarda bulunmayan kese köpük masajı bulunmaktadır. Bu sayede hamamlarda hem temizlenebilir bununla beraber masaj ile yorgunluğunuzdan kurtulabilirsiniz. Kese köpük masajının da sağlığa pek çok olumlu tesiri bulunmaktadır.
öteki hamam kültürlerinde çok fazla rastlanılmayan hamam bohçası Türk kültürüne aittir. Ve Türk hamam kültürünü eşsiz meydana getiren özelliklerden bir tanesidir. Fakat günümüzde hamam bohçasının kullanımı oldukça azdır.
Türk hamamı temelde temizlenmek için inşa edilmiş yerlerdir. Bu nedenle hamam içinde kendinize kese yapmış oldurabileceğiniz kişiler bulunmaktadır. Bu özelliği de Türk hamamını öteki hamamlardan ayırmaktadır. Erkekleri yıkayıp kese yapan kişiye ‘tellak’, hanımları yıkayıp kese yapan kişiye ise ‘natır’ denilmektedir.
Türk hamam kültüründe kadın ve erkeklerin kullandıkları alan ayrılmış durumdadır. Bu durum da hamamların bulundukları kültürden etkilendiklerinin bir göstergesidir.

About the Author

You may also like these

No Related Post

Hemen Ara